Terapia manualna organów wewnętrznych

W medycynie starosłowiańskiej brzuch człowieka uważano za drugi mózg. W nim znajdowały się najważniejsze narządy, a dysfunkcja nawet najmniejszego z nich rzutowała na ogólne osłabienie i chorobę całego ciała. Bóle leczono specjalną techniką masażu, a jej tajniki przekazywane były z pokolenia na pokolenie. W 1944 roku metoda została opatentowana, uzupełniona o dogłębną wiedzę przyrodniczą oraz fizjologiczną i opisana jako terapia wisceralna.


Masaż wisceralny

Polega na pracy z organami wewnętrznymi jamy brzusznej. Współczesna medycyna traktuje człowieka jako zbiór oddzielnych narządów, których leczeniem zajmują się poszczególnie specjaliści. A przecież organizm stanowi nierozłączną całość i jedna niedyspozycja rzutuje na całokształt zdrowia.

Choroby w organizmie człowieka są związane z zaburzeniami organów wewnętrznych. W chorym organie zazwyczaj dochodzi do skurczu naczyń krwionośnych i osłabienia włókien nerwowych, co powoduje zastój żylny i limfatyczny, niewystarczające zaopatrzenie w składniki odżywcze i tlen oraz słabe wydatkowanie produktów przemiany materii. W konsekwencji rozwija się patogenna flora bakteryjna i organizm zatruwa sam siebie.

Jewgienij Samojłow, stosując specjalistyczny masaż brzucha, pracuje równocześnie ze wszystkimi organami. Masaż przywraca prawidłowe fizjologicznie ruchy własne narządu i wzajemne w stosunku do anatomicznych struktur sąsiadujących. Łącząc współczesną wiedzę anatomiczną i wielusetletnią praktykę, w optymalny sposób umożliwia powrót człowieka do zdrowia oraz utrzymanie tego stanu w życiu codziennym. Dzięki oczyszczaniu jelit, poprawia stan i kolor skóry, sprawiając, że wygląda ona na młodszą, a regulując przemianę materii, chroni przed otyłością.

Wskazania do terapii masażem wisceralnym:

  • choroba cywilizacyjna zespół jelita drażliwego
  • problemy ginekologiczne, w tym silne bóle menstruacyjne
  • nietrzymanie moczu
  • nadwaga
  • trudne terapeutycznie bóle kręgosłupa
  • reflux żołądka
  • choroby układu moczowego
  • bezsenność, bóle głowy, ogólne zmęczenie