Błędne koło uzależnień– Dr Piotr Pałagin / kurs on-line
Prowadzi: dr Piotr Pałagin
Data: 20, 21, 25, 26 maja
Godziny: 20.00 – 22.30 (czas środkowoeuropejski)
Ilość miejsc ograniczona: zamknięta grupa terapeutyczna, zajęcia praktyczne
Błędne koło uzależnień to cykl webinarów dr. Piotra Pałagina, który rozkłada nałogi i ich mechanizmy na czynniki pierwsze. Wykorzystuje do tego szeroką perspektywę łączącą psychosomatykę, Nową Germańską Medycynę, Totalną Biologię i lata praktycznych doświadczeń jako terapeuta i coach.
Uzależnienia mogą dotknąć każdego – bez względu na wiek, status społeczny, wykształcenie.
Uzależnienie polega na tym, że mamy pewien deficyt – miłości, uwagi, zrozumienia, bycia ważnym. Chcąc zapełnić doskwierające nam braki szukamy ukojenia, czegoś, co przyniesie nam ulgę. Najszybciej można zrobić to przez uzależnienia. Sztucznie wywołane odczuwanie przyjemności jest łatwiejsze niż znalezienie pociechy w sobie. Popadając w nałogi wydaje nam się, że wreszcie odkryliśmy sposób na poprawę nastroju, na bycie szczęśliwym, ale czy tak jest naprawdę?
Szczęście to stan odpowiadający największej wewnętrznej satysfakcji z warunków i sensu życia, samorealizacji. Fizjologicznie wiąże się z tzw. hormonami szczęścia – endorfinami, dopaminą, serotoniną. Czy wywołamy ten stan jedzeniem, alkoholem, seksem, grami komputerowymi, zakupami?
- Jakie konsekwencje niosą ze sobą nałogi?
- Jak wyrwać się z ich szponów?
- Jak zauważyć niepokojące sygnały u innych?
- Jak z nimi pracować?
- Jak nie dać się nałogom?
- Jak być szczęśliwym bez używek?
- Jak pozbyć się deficytu – czyli źródła uzależnień?
10 godzin zajęć praktycznych – 4 x 2,5h:
20.05 Substancje
Między innymi alkohol, narkotyki twarde i miękkie, opiaty, leki uspokajające, tytoń, halucynogeny. Jak i dlaczego uzależniamy się od substancji? Cykl uzależnień, skutki, walka z nałogiem.
21.05 Jedzenie
Zaburzenia odżywiania, jedzenie kompulsywne (niezależne od uczucia głodu objadanie się, zajadanie emocji). Chwilowa przyjemność, jaką daje spożycie posiłku niedługo potem staje się powodem do poczucia winy i wstydu, które znów będą negatywnymi emocjami prowadzącymi do kolejnego objedzenia się. Jak się z tego wyrwać?
25.05 Seksualność i relacje
Od przyjemności do zależności – gdy relacje stają się nałogiem. Od uczucia upojenia, przez potrzebę zwiększenia „dawki” po utratę własnego Ja. Współuzależnienia. Karma pieniędzy.
26.05 Uzależnienia obsesyjno-kompulsywne
Czy pracoholizm może być tarczą odbijającą negatywne emocje? Obsesyjne myślenie i zachowania kompulsywne – skąd się biorą, o czym świadczą i dlaczego nie przynoszą ulgi?
Zajęcia będą miały formę terapeutyczną – grupa zamknięta.
UWAGA! PREZENT dla uczestników wykładu dr. Piotra Pałagina „Uzależnienia i nałogi”– cena niższa o 50 PLN. Kody będą rozsyłane drogą mailową. Jeśli brałeś/łaś udział, a nie dostałeś/łaś kodu, napisz do nas (recepcja@iww.pl) lub zadzwoń (+48 601 567 181).
Jeżeli jesteś terapeutą, lekarzem, psychologiem, psychoterapeutą, a Twoim celem jest pomaganie ludziom; jeżeli chorujesz, doświadczasz bólu albo czujesz, że utknąłeś i nie spełniasz się w jakimkolwiek aspekcie życia, ten kurs jest dla Ciebie.
Jeżeli zauważasz u siebie lub swoich bliskich niepokojące sygnały, objadasz się, kiedy Ci smutno, pod wpływem stresu coraz częściej sięgasz po alkohol, idziesz na zakupy, grasz w gry komputerowe – zatrzymaj się – zanim będziesz na drodze donikąd.